Historia Ciśca

14 grudnia 2014 at 19:09

 

„Cisiec nazwany od lasku cisowego, który tam przedtym na tym miejscu był”.

„Cisiec obfity w sady, lecz go Soła psuje.”

Komoniecki  Andrzej „CHRONOGRAFIA albo DZIEJOPIS ŻYWIECKI” – Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, Żywiec 1987.

 

1.  Krótka historia Ciśca:

Cisiec leży na wysokości 400 m n.p.m. u podnóża stoków Ostrego Wierchu, Palenicy i Małej Barani. Zabudowania są wzdłuż dwóch równoległych dróg; Traktu Cesarskiego i drogi krajowej nr 69, biegnących po obu stronach Soły. Cisiec bezpośrednio sąsiaduje od północy z Węgierską Górką, od południa z Milówką i należy administracyjnie do powiatu żywieckiego. Pierwsze wzmianki, w dokumentach na temat mojej miejscowości, mówią, że istniała już na przełomie XVI i XVII w. Założycielami tej wioski, podobnie jak i innych wiosek Żywiecczyzny, były plemiona pasterskie, które przybyły w te okolice z Bałkanów. Byli to tak zwani Wołosi. Przez Siedmiogród i Rumunię przybyli ze stadami owiec i zapoczątkowali tu gospodarkę halną.
Nazwa Cisiec, według ”Dziejopisu Żywieckiego” A. Komonieckiego, pochodzi od rosnących tu niegdyś rozległych lasów cisowych. Lasy, które i dzisiaj pokrywają znaczną cześć powierzchni naszej miejscowości, składają się głównie ze świerków. Gleby w Ciścu są mało urodzajne, górskie, o dużej zawartości żelaza. Bogaty jest świat roślinny, nieużytkowanych ostatnio, pól , łąk i polan. Klimat w Kotlinie Żywieckiej wykazuje cechy klimatu umiarkowanego, przejściowego, a także klimatu górskiego.
Usytuowanie Ciśca w dolinie Soły sprawia, że jest on wspaniałą bazą turystyczną do wyruszenia na górskie szlaki – piesze i rowerowe. Szlak rowerowy o długości 16,5 km rozpoczyna się na moście Junackim na Sole i biegnie ponad przysiółek Barani Cisieckiej do Kamesznicy Złatnej, skąd przez „Cumówkę” zjeżdża się do Małego Ciśca. Cisiec również znajduje się na trasie Szlaku Papieskiego. Szlak o długości 42 km rozpoczyna się w Węgierskiej Górce, a ostatnim jego punktem jest kościół św. Maksymiliana Kolbe w Ciścu. Przy Trakcie Cesarskim znajduje się wyciąg orczykowy o długości 100 km oraz 2 km. trasa spacerowa, na której wyznaczono 9 przystanków tematycznych, jeden punkt widokowy i miejsce odpoczynku. Jeden z przystanków – fort „Waligóra” – jest przypomnieniem obrony Węgierskiej Górki z pierwszych dni II wojny światowej.

 

 

 2. Mały Cisiec Powódź lipiec 1997 roku:

 

 

3. Jak to drzewiej bywało:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij