10.09.15 r. Tradycje bibułkarstwa w Ciścu.

11 września 2015 at 16:06

W Ciścu kwiaty z bibuły robi się od pokoleń. Misterne, piękne konstrukcje kwiatowe Marii Madejczyk i Katarzyny Motyki poznano w Polsce i za granicą. Pierwsza z wymienionych pań została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Sylwetki obu Pań, na pierwszym powakacyjnym spotkaniu,  przybliżyła zebranym Pani Kazimiera Pajestka, która napisała też artykuł o cisieckich bibułkarkach:

http://klubsenioracisiec.hol.es/nasz-cisiec/slawni-ciscanie/cisieckie-artystki-ludowe-bibulkarki-maria-madejczyk-i-katarzyna-motyka/

Współcześnie tym trudnym rękodziełem parają się uczennice w/w pań: Anna Kupczak, Anna Sałamun, Teresa Szeląg, Aniela Pytlarz, Barbara Pydych, Helena Śleziak i grupka młodzieży, która wiedzę o bibułkarstwie czerpie na warsztatach w szkole pod okiem nauczycielki Barbary Pydych. Tradycja tworzenia kwiatów z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych z okazji dorocznych świąt kościelnych. Kwiaty z bibuły wykorzystywano również do przyozdabiania wieńców na Wszystkich Świętych, czy do dekoracji feretronów noszonych w czasie procesji. Od zawsze górska przyroda stanowiła najważniejszą inspirację dla kwiaciarek – bo tak właśnie nazywały siebie kobiety zajmujące się wyrobem kwiatów. Wykonywane przez nie ozdoby przedstawiają głównie występujące w naturze kwiaty: maki, stokrotki, chabry, niezapominajki i dzwonki.

Spotkaniu Klubu Seniora  towarzyszyła wystawa prac nagrodzonych w konkursie – „Letnie kwiaty bibułkowe”, zorganizowanym przez Bibliotekę w Ciścu.

Na zdjęciu Maria Madejczyk i Katarzyna Kupczak, słynne cisieckie kwiaciarki,

uczą dzieci pięknej sztuki robienia kwiatów z bibuły (lata osiemdziesiąte XX wieku).

Zdjęcie użytkownika Kazimiera Pajestka.
Poniżej kilka prac konkursowych:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij