26.11.15 r. – „Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny” – promocja książki

27 listopada 2015 at 16:20

Okładka książki

26 listopada w Bibliotece w Ciścu odbyła się promocja  książki Władysława Motyki „Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny”.

 

Autor książki Władysław Motyka przedstawił krótko życie i działalność Józefa Szczotki.  Następnie można było posłuchać archiwalnych utworów J. Szczotki z płyty CD, która znajduje się w książce.  Była dyskusja ale i chóralny śpiew utworu Szczotki „Był roz parobek, Kuba z Polanki”.

 

RECENZJA P. BARBARY ROSIEK Z MUZEUM MIEJSKIEGO W ŻYWCU KSIĄŻKI „JÓZEF SZCZOTKA – 1893-1965 – PIEWCA GÓRALSZCZYZNY”
Władysław Motyka: Józef Szczotka, 1893-1965. Piewca góralszczyzny. Milówka 2015
Publikacja o powyższym tytule to pozycja bardzo cenna dla Milówki, z której Józef Szczotka pochodził, w której żył, pracował i działał, także dla regionu żywieckiego i tradycyjnej kultury ludowej, którą badał, dokumentował i promował oraz dla całej góralszczyzny. Ma charakter biografii, ukazuje nietuzinkową postać żywieckiego regionalisty, folklorysty, nauczyciela, pedagoga, wychowawcy, żołnierza i legionisty. Także animatora życia kulturalnego w Milówce i na Żywiecczyźnie. Aktora, twórcę muzyki, widowisk teatralnych i folklorystycznych, mistrza słowa, gawędziarza, poetę, satyryka, człowieka obdarzonego wielkim poczuciem humoru.
Napisanie biografii człowieka tak znanego, cenionego i aktywnego w różnych dziedzinach życia nie jest sprawą prostą. Wymaga wielkiego wyczucia i taktu oraz umiejętności wyboru spośród bogactwa materiałów dokumentalnych i wspomnień. Zadanie to świetnie spełnił autor, również Milówczanin, Władysław Motyka. Z wykształcenia historyk, z doświadczenia publicysta, autor wielu książek o tematyce przede wszystkim regionalnej, z pasją działający w Związku Podhalan, organizacji zrzeszającej górali polskich. Czytając książkę mamy wrażenie, że doskonale czuł co pisze. W bardzo ciekawy sposób ukazał postać bohatera, jego osobowość i dokonania w kontekście historyczno – społeczno – kulturowym. Ciekawa narracja uzupełniona została wypowiedziami ludzi, których Józef Szczotka uczył, z którymi muzykował, występował, pracował, których zarażał radością i pasją życia. Treść ilustrowana fotografiami dokumentującymi jego działalność i życie, wzbogacona została przykładami twórczości muzycznej oraz utworami literackimi. Dołączona płyta, zawierająca archiwalne nagrania z lat 50. i 60. XX wieku, dodaje książce dodatkowej wartości. Pozwala nam usłyszeć bohatera jak opowiadał, śpiewał i grał.
Publikacja o pięknej szacie graficznej, dedykowana Milówczanom, w ciekawy i atrakcyjny sposób prezentuje nam człowieka uważanego za wzorzec żywieckiego górala. Wydana została przez Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce prowadzone przez Władysława Motykę, przy wsparciu wielu sponsorów oraz dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Barbara Rosiek
Etnograf
Muzeum Miejskie w Żywcu

Galeria spotkań Klubu Seniorek.

17 listopada 2015 at 13:24
21.12.2018 r.

IMG_1828IMG_1876IMG_1915IMG_1871IMG_1912IMG_1815IMG_1766IMG_1768IMG_1725IMG_1680IMG_1673IMG_1577IMG_1507IMG_1445

12.11.2015 r. Wykład „Tożsamość górala”

14 listopada 2015 at 09:16

Mimo globalizacji narody i lokalne społeczności chcą odrębności kulturowej, w cenie jest etniczna jednorodność.

Podstawowym wyznacznikiem góralskiej odrębności jest język, którym od wieków posługuje się miejscowa ludność. Nie zabrakło więc tego pięknego, archaicznego języka w mowie powitalnej, podczas ostatniego spotkania Klubu Seniora;

Witomy Wos piyknie!

 Kim jesteśmy, czyli refleksje etnograficzne na temat naszej, góralskiej tożsamości,  pięknie i wyczerpująco,  w wykładzie pt.  „Tożsamość górala” przedstawiła

Pani Barbara Rosiek – etnograf  Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Podczas wykładu zagłębiliśmy się w znaczenie tradycji oraz mogliśmy stwierdzić jakie uniwersalne wartości niesie nasza rodzima kultura.

Wątek historyczny, czyli pochodzenie górali żywieckich, pozwoliło nam lepiej zrozumieć siebie, mieć świadomość skąd i z czym przychodzimy, jak dziedzictwo, które niesiemy, może służyć nam dzisiaj,  tu i teraz.

„Bez korzeni nie ma skrzydeł”  – Bertold Ulsamer

 

Duża część uczestników spotkania zaznaczyła swoją góralską przynależność etniczną poprzez ubiór!

IMG_1819    IMG_1831IMG_1827    IMG_1812 IMG_1814    IMG_1817

IMG_1825    IMG_1822 IMG_1823    IMG_1824

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij