13 grudnia 2015 at 12:23

 

12.12.15 r. Warsztaty robienia ozdób choinkowych – „światów”

12 grudnia 2015 at 18:02
Przed Bożym Narodzeniem targowiska zapełniają się drzewkami jodłowymi, sosnowymi,  świerkowymi, zwanymi choinkami. Nierzadko w naszych domach są wieloletnie „sztuczne choinki”.
Choinka to symbol wiecznego drzewa życia, jako nawiązanie do rajskiego drzewa poznania dobra i zła.
W sklepach mamy całe mnóstwo  ozdób choinkowych, ale o ileż piękniejsze są te stare, tradycyjne ozdoby wykonywane z papieru kolorowego, z bibuły czy z opłatka.
Światy, to formy przestrzenne w kształcie kuli ziemskiej, przedstawiające „świat”, a wykonywane z opłatka. Wierzono, że światy miały chronić od chorób, sprowadzać urodzaj, czyli najogólniej mówiąc miały zapewniać dobrobyt. Wieszano ozdoby nad stołem wigilijnym jako symbol panowania Chrystusa nad światem, jak również na znak Świąt Bożego Narodzenia.

Technika wykonania jest prosta aczkolwiek wymaga dużej precyzji.  Polega na przyklejaniu (śliną) do obu stron opłatka najpierw krążka następnie połówek i ćwiartek opłatka.

Warsztaty robienia ozdób choinkowych przeprowadziła Pani Helena Śleziak.  Uczestniczki zapoznały się z podstawowymi materiałami i metodami robienia „światów”. Końcowym efektem, czyli przestrzenną kulą, mogły poszczycić się Panie z dużą dozą cierpliwości.

W planie kolejne spotkanie (19.12), na którym będzie prezentowana technika robienia stroików świątecznych.

 IMG_1915 IMG_1912

 

Kącik Melomana

2 grudnia 2015 at 17:09

 

 

 

 

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij