8.06.2017. Wernisaż wystawy „Ikony dizajnu w czasach PRL”

30 maja 2017 at 14:19

                  W drugi czwartek czerwca, spotkanie w Klubie Seniora przebiegało pod hasłem –

Odkrywamy naszą „materialną tożsamość”,

czyli dizajn z PRL.

                      Polskie wzornictwo w czasach PRL było ciekawe, różnorodne, przemyślane i często wyprzedzające swoją epokę. Przez lata jednak niedoceniane. Nie patrzyliśmy przychylnie na wzornictwo z PRL z racji skojarzeń np. z biedą. Teraz odkrywamy naszą „materialną tożsamość” i zaczynami doceniać dizajn sprzed 50-60 lat , który jest wciąż w zasięgu kieszeni i oka, bo znajduje się jeszcze w wielu naszych domach.

                        Nowoczesne i wciąż jeszcze niedrogie naczynia szklane, porcelanowe, kamionkowe oraz  wazony, lampy można było zobaczyć na otwartej w tym dniu wystawie  pt.:

 

„IKONY DIZAJNU W CZASACH PRL”

 

                        Wystawę można oglądać do końca czerwca, a do najcenniejszych eksponatów należą: porcelana z Ćmielowa, Chodzieży i Włocławka, kolorowe szkło oraz szklane kury produkowana do lat 80. w Hucie Szkła Ząbkowice.

 

Meble produkowane m.in. w Fabryce Mebli w Łodygowicach można było zobaczyć na dużych ekranach.

11.05.17 r. – MAJÓWKA W KLUBIE SENIORA – DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

4 maja 2017 at 16:01

 Od 2002 roku, zawsze 15 maja, w Polsce obchodzone jest święto zwane DNIEM NIEZAPOMINAJKI. 

Święto ma na celu promowanie walorów przyrody, przypominanie o ochronie środowiska oraz zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

Swoją nazwę zawdzięcza właśnie kwiatom – niezapominajkom.

Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

Na spotkaniu poprzedzającym obchody Dnia Niezapominajki (15.05) Cisiecki Klub Seniora zorganizował:

I MAJÓWKĘ – DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI.

Tematem przewodnim były kwiaty balkonowe, tarasowe i ogrodowe. Panie przyniosły wyprodukowane przez siebie sadzonki kwiatów i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat ich uprawy.

 

Ten doskonale nam znany z ogródków, a pierwotnie rosnący w lasach i nad wodą drobny kwiatek, stał się symbolem polskiej alternatywy wobec popularnych lutowych Walentynek.

Przyniesione kwiatki powędrowały w ręce nowych właścicielek 😉

W tym dniu odbył się też wernisaż wystawy „Wiosenne kwiaty oczami seniora”, która jest pokłosiem warsztatów malarskich, jakie odbyły się w bibliotece pod kierunkiem pani Heleny Śleziak.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij