12.10.2017 r. Ginące zawody – WIKLINIARSTWO

17 października 2017 at 17:39

Wikliniarstwo  to rzemiosło zajmujące się wyplataniem i tworzeniem wyrobów z wikliny. Należy do ginących zawodów i umiejętności, gdyż wiklina jest sztywnym materiałem i praca z nią nie należy do łatwych.

Dawniej w Ciścu, podobnie jak w każdej miejscowości leżącej wzdłuż Soły, mężczyźni (rzadziej kobiety) robili kosze z wikliny. Przydawały się w gospodarstwie domowym (na jajka, święconkę, drewno czy kwiaty) i rolnym (np. do ziemniaków). Były duże i małe, z pałąkiem lub z dwoma uszami. Wyplatanie koszy było dochodowe, bowiem nie było tzw. „plastików” i sprzedać kosze było łatwo.

                                 Twórca koszy – Józef Pajestka

 

                        Październikowe spotkanie  w Klubie Seniora poświęcone zostało tej odchodzącej powoli w zapomnienie profesji, jaką jest wikliniarstwo-plecionkarstwo.

Wspominano również, znane w niektórych domach, wyplatanie ze słomy (np. słomianki na pieczywo) oraz korzeni jałowca (np. szczotki- kartacze).

Każdy uczestnik spotkania mógł własnoręcznie upleść koszyk pod okiem Pani Heleny Śleziak. Okazało się, że plecionkarstwo jest bardzo fajnym zajęciem.

 

Dopełnieniem spotkania była wystawa przedmiotów wykonanych z wikliny korowanej i niekorowanej.

        

 

 

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij