8.02.18 r. – Drugie życie starych obrazów

12 lutego 2018 at 13:19

       8 lutego w Bibliotece w Ciścu została zainaugurowana  wystawa pt. „Drugie życie starych obrazów”.  Ekspozycja przygotowana przez Klub Seniora prezentuje 18 obrazów o tematyce religijnej i świeckiej.  Obrazy te wisiały kiedyś w naszych domach, a teraz „wylądowały” na strychach, gdyż dawna estetyka nie zawsze przypada do gustu ludziom młodym.

       Obrazy tego typu były kiedyś wytwarzane masowo i nie przedstawiają żadnej wartości materialnej ale stanowią wartość sentymentalną. Wystawa ta może być pretekstem do utworzenia stałej galerii, gdzie wizerunki świętych znalazłyby należyte miejsce.

                   Wystawa starych obrazów stała się przyczynkiem do dyskusji – Dlaczego czcimy obrazy.

Pierwsze chrześcijańskie wyobrażenia Chrystusa jako Dobrego Pasterza powstały w okresie prześladowań Kościoła, tj. na przełomie II i III wieku. Natomiast pierwsze zachowane ikony przedstawiające Osoby Boskie pochodzą z VI wieku (z Kościoła Wschodniego).

„…w Starym Testamencie Bóg był niewidzialny; każde Jego przedstawienie byłoby Jego pomniejszeniem i stąd płynął stanowczy zakaz obowiązujący w judaizmie. Inaczej jednak ma się sytuacja w Nowym Testamencie, w którym dokonało się Wcielenie: Chrystus stał się obrazem Boga niewidzialnego (Kol 1, 15), a zatem od tej pory przedstawianie Go w sztuce sakralnej jest w pełni uprawnione.” (Tomasz Strużanowski – niedziela.pl – Edycja toruńska 1/2012)

Więcej:

http://bibliotekacisiec.blogspot.com/2018/02/spotkanie-w-gronie-seniorow.html

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij